519 088 109 serwis@spde.pl

Dzikie zwierzeta od zarania dziejów towarzyszyły człowiekowi. Typowym przykładem jest gołąb miejski – czyli miejskia forma gołębia skalnego (Columba livia forma urbana). Duża liczebność tego gatunku nasuwa pytania dotyczące jego wpływu na środowisko, a także jego relacji z człowiekiem. Pozwolę sobie na podzielenie się z Państwem kilkoma moimi spostrzeżeniami.

Łatwy dostep do pożywienia powodem problemów z gołębiami.

Człowiek z natury chce dobrze ale nie zawsze za chęcią pomocy podąża właściwa wiedza.  Widząc jakiekolwiek ptaki tolerujące towarzystwo człowieka zaczynamy je dokarmiać. Robimy to nie mając podstawowej wiedzy w tej dziedzinie i kierując się tylko i wyłącznie źle pojętą misją czynienia dobra. Dokarmiamy czy jest taka potrzeba czy nie , dokarmiamy tym co mamy pod ręką najczęściej chlebem ( poważny błąd), dokarmiamy w okresie kiedy wogóle nie jest to potrzebne w efekcie zabijamy podsatwowe, naturlane  instynkty dokarmianych zwierząt ( problem nie dotyczy tylko i wyłącznie ptaków). Nie zabezpieczając właściwie śmieci dokarmiamy lisy, kuny. Eksperci ostrzegają, że dokarmianie ptactwa wodnego chlebem, a w szczególności chlebem białym, przetworzonym, może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt.

Ptaki to nie śmietniki –  pleśń jest dla nich trująca, podobnie jak dla nas. Poza tym chleb ma bardzo niewiele wartości odżywczych, a przyjmowany przez ptaki przez dłuższy czas prowadzi do powstawania schorzeń układu pokarmowego.

Dokarmiany gołąb robi się leniwy, ospały, przyzwyczaja się do dokarmiania, populacja gatunku rośnie . Ludzie  z natury – są  „śmieciarzami” – fabrykami produkującymi tony odpadów , którymi żywią sie nasi ” milusińscy sąsiedzi” . Niejednokrotnie wraz z żywnością połykają różnego innego rodzaju   suplementy diety jakimi są sznurki, folie, kawałki metalu itp paskudztwa. Dodatkowo  niejednokrotnie poją się skarzoną przez te śmieci wodą.

Nieodzownym elementem występowania gołębia są jego odchody. W tym miejscusiatki-zabezpieczajce-golebie-spde-walbrzych chciałbym obalić mity mówiące o tym ,że  odchody ptaków są poważnym zagrożeniem dla człowieka. Oczywiście  odchody są szkodliwe dla człowieka przy spełnieniu kilku warunków : brak właściwej higieny, zjedzenie odchodów, długotrwałe przebywanie w ich towarzystwie . Osobiście znam kilku ornitologów pracujących z ptakami od lat i żaden z nich nie został zarażony jakąkolwiek chorobą , wirusem czy pasożytem . Zgodzę się jednak z opinią ,że ” zaminowany” odchodami gołębimi balkon jest obrzydliwy i stanowi zagrożenie sanitarne.golebie-zabezpieczenia-siatki-spde-walbrzych

Możemy zapobiegać  zanieczyszczaniu balkonów, fasad czy parapetów montując właściwe zabezpieczenia. W przypadku balkonów są to siatki ochronne, zabezpiecząjce całą powierzchnię balkonu przed gołębimi. Możemy montować kolce zabezpieczające pod warunkiem ,że nie wyrządzą one krzywdy gołębiom – stosujemy kolce , których końcówki sa zabezpieczone nakładkami silikonowymi lub stosujemy spirale ochronne.

No i podstawowa sprawa – nie dokarmiamy gołębi – one doskonale sobie poradzą bez naszej pomocy.

Zapraszam do dzielenia się Państwa opiniami na temat gołębi.siatki-ochronne-golebie-spde-walbrzych