ul. P. Wysockiego 20, 58-300 WAŁBRZYCH
519 088 109
serwis@spde.pl, siatkikocie@spde.pl

Wertykulacja – konieczność

Wertykulacja – konieczność

Wertykulacja – zabieg bez którego Państwa trawnik nie będzie miał szans na właściwy wygląd.

efekt wertykulacji

Jest to zabieg niezbędny dla prawidłowego rozwoju i eksploatacji trawnika. Wertykulacja wchodzi w zakres naszej oferty dotyczącej pielęgnacji ogrodu. Polega on na mechanicznym usunięciu wierzchniej warstwy „filcu” lub „strzechy”.

Tak zwany „filc” lub „strzecha” powstaje w wyniku obumierania części roślin oraz systematycznego odkładania się w wierzchniej warstwie trawnika ściętych, wysuszonych części trawy.

Nieoczyszczone podłoże sprzyja rozwojowi tak nielubianego przez nas mchu. W wyniku braku wertykulacji obumarłe części roślin ograniczają dostęp wody, powietrza i składników odżywczych. Korzenie nie mają więc możliwości właściwego rozwoju.

Warstwa filcu powoduje bowiem, że woda spływa i nie przenika do korzeni. Zachwiana jest również wymiana gazowa i ograniczony dostęp powietrza do korzeni. Wszystko to powoduje, że nasz trawnik nie wygląda zdrowo. Brak wody, powietrza, nawozów to główne przyczyny braku właściwego rozwoju trawy. Więcej o zabiegu wertykulacji mogą Państwo odnaleźć również tutaj >>